X

Būsimiems studentams

Būkite informuoti

Su privatumo politika susipažinau ir sutinku, kad mano asmens duomenys būtų renkami ir tvarkomi tiesioginės rinkodaros tikslais.

Reikia pagalbos? Susisiekite su mumis - info@masterlab.lt arba +370 699 53555

75 procentų UAB „DTL Vilnius“ projektui „Odontologinių biometrinių duomenų registravimo sistemos ir būdo įrankių dizaino sukūrimas“ vykdyti reikalingų lėšų — 29.950,65 Eur — buvo finansuojamas iš Europos regioninės plėtros fondo, pagal priemonę 03.3.1-LVPA-K-838 Dizainas LT, projekto kodas NR. S-03.3.1-LVPA-K-838-02-0004. Bendra projekto suma yra 39 934,20 Eur.

image description


Lietuvių sukurtas odontologinių įrankių dizainas pagal  lietuvišką, Lietuvos mastu užpatentą, bei pateiką paraišką patentavimui pasauliniu mastu, išradimą – „Odontologinių biometrinių duomenų registravimo sistema ir būdas“.


75 procentų UAB „DTL Vilnius“ projektui „Odontologinių biometrinių duomenų registravimo sistemos ir būdo įrankių dizaino sukūrimas“ vykdyti reikalingų lėšų — 29.950,65 Eur — buvo finansuojamas iš Europos regioninės plėtros fondo, pagal priemonę 03.3.1-LVPA-K-838 Dizainas LT, projekto kodas NR. S-03.3.1-LVPA-K-838-02-0004. Bendra projekto suma yra 39 934,20 Eur.


UAB „DTL Vilnius“ sukūrė ir Lietuvos mastu užpatentavo, bei pateikė paraišką patentavimui pasauliniu mastu, išradimą – „Odontologinių biometrinių duomenų registravimo sistema ir būdas“. Odontologinių biometrinių duomenų registravimo sistemą ir būdą galima įgyvendinti sukūrus tris skirtingus, inovatyvius ir originalius gaminius : odontologinių biometrinių duomenų registratorių, simuliatorių  ir duomenų perkėlėją. Projekto įgyvendinimo metu kuriami šių originalių įrankių skirtingos vizualizacijos dizainai ir jų maketai.


Poreikis.


Pacientui kaskart apsilankius pas gydytoją ortodontą ar odontologą ortopedą tam tikrų įrankių pagalba yra nuimami jo odontologiniai biometriniai duomenys ir parametrai, kurie reikalingi tolimesnei diagnozavimo, gydymo ir protezavimo eigai.  Iki šiol naudojami įrankiai tinkami tik geometriškai simetriniams žmogaus kaukolės biometiniams duomenims registruoti, tad su šiuo metu  pasaulinėje rinkoje gaminamais odontologinių biometrinių duomenų registravimo įrankiais, nėra galimybės užregistruoti ir dantų techniko laboratorijoje perduoti bei atkurti autentiškus paciento biometrinius duomenis, jei yra paciento kaukolės skeletinė asimetrija. Turinčių kaukolės skeletinę asimetriją yra didžioji dalis žmonių populiacijos. Šios problemos identifikavimas ir buvo "DTL Vilnius" išradimo pretekstas ir pagrindas.


Kadangi iki šiol Lietuvos ir pasaulinėje rinkoje tokios biometrinių duomenų registravimo sistemos ir būdo nebuvo, todėl nebuvo ir tam naudojamų įrankių. Padarius šį išradimą, iškylo poreikis ir būtinybė pagal techninius reikalavimus sukurti naujus originalius, inovatyvius įrankius ir jų dizainus. Naujos kartos ir naujo dizaino įrankiai padės atkurti tikslių parametrų dantų restauracijas, nežalojančias ir nedarančias neigiamo poveikio ilgalaikei žmogaus sveikatai.


Paskirtis.


Šie įrankiai bus kasdieną naudojami odontologinėse klinikose ir dantų protezų gamybos laboratorijose, todėl jie dizaino pagalba turi būti ergonomiški, tvirti, lengvai prižiūrimi, įsilieti į bendrą odontologijos technologijų dizaino estetiką. Produktyvumo prasme, įrankių dizainas turi būti ergonomiškas, padedantis specialistams dirbti maksimaliai patogiai, tiksliai ir greitai. Įvertinant tai, kad pacientų, besilankančių pas gydytojus odontologus ortopedus kasmet didėja ir poreikis protezavimui yra augantis, labai svarbu, kad ergonomiško dizaino ir patogūs įrankiai leistų gydytojams maksimaliai patogiai, tiksliai ir greitai užregistruoti biologinius pacientų paramentrus. O dantų technikas šių įrankių pagalba per trumpiausią laiką ir be pakartotinių papildomų paciento matavimų atkurtų autentiškus paciento biometrinius duomenis ir pagamintų jam tinkančius protezus. Taip naujų įrankių dizaino pagalba taupomas gydytojų odontologų ortopedų laikas, dantų technikų darbo laikas, pagaminami labai tikslūs dantų protezai, kurie iš karto tinka pacientui, nereikia jų koreguoti bei perdaryti. Visa tai sąlygoja gamybos kaštų mažinimą, laiko taupymą ir pacientų sveikatos būklės gerinimą ir valstybės biudžeto lėšų, skirtų protezavimui, taupymą.


Odontologinių biometrinių duomenų registratoriaus dizaino paskirtis. Šis įrankis yra naudojamas gydytojų ortodontų ar odontologų ortopedų ir yra skirtas pacientų odontologinių biometrinių duomenų registravimui. Įrankis bus aplikuojamas paciento burnoje, todėl labai svarbu įrankio dizaino organiškumas, nesukeliantis pacientui bereikalingo streso ir taip sąlyginai diskomfortiškoje situacijoje. Kad matavimo procesas vyktų sklandžiai, įrankio dizainas turi būti labai aiškios geometrinės struktūros su aiškiai atvaizduotom matavimo skalėm biometriniams duomenims fiksuoti.


Simuliatoriaus dizaino paskirtis. Simuliatorius yra kasdieną dantų techniko naudojamas labai svarbus darbo įrankis. Šio įrankio pagalba yra imituojama apatinio žandikaulio dinamika, padedanti atkurti dantų anatominius paviršius. Įrankio dizainas turi tiesioginę įtaką specialisto darbo rezultatams. Iki šiol konstruoti analogiški prietaisai buvo sąlyginai primityvios dizaino struktūros tik minimaliai atkartojančios žmogaus anatomijos dizainą. Todėl keliame sau tikslą sukurti naujos kartos organišką prietaiso dizainą, maksimaliai atkartojantį žmogaus anatomijos dizaino ypatumus ir padedantį efektyviai ir tiksliai sukurti aukščiausios kokybės dantų restauracijas.


Duomenų perkėlėjo dizaino paskirtis. Duomenų perkelėjo pagalba dantų technikas gali pastatyti dantų žandikaulio modelį artikuliatoriuje tokia pačia pozicija, kokia yra reali paciento dantų žandikaulio pazicija paciento kaukolėje. Perkėlėjas yra kasdieną dantų techniko naudojamas darbo įrankis, jo dizainas turi tiesioginę įtaką specialisto darbo rezultatams. Pastarojo dizainas turi užtikrinti įrankio veikimo tikslumą, turėti aiškią geometrinę struktūrą ir matavimo skales.


Visų trijų originalių, skirtingų vizualizacijų inovatyvių įrankių dizainai turi būti pritaikyti pagaminti įrankius iš tvirtų, lengvai valomų, nenusidėvinčių medžiagų, įrankiai turi būti lengvai išardomi ir surenkami be papildomų priemonių.


Nauda vartotojams.


Naujai sukurtų įrankių pagrindiniai naudotojai yra gydytojai odontologai ortopedai ir dantų technikai. Kadangi nauji įrankiai yra visiškai unikalūs rinkoje, tad kiekvieno jų dizainas bus naujas, inovatyvus, padedantis supaprastinti ir palengvinti specialistų kasdienį darbą. Tačiau medicinine prasme galutinis naudos gavėjas yra pacientas, kuriam atliekama dantų restauracija. Geometrinės simetrijos atžvilgiu nėra simetriškai tobulų žmonių. Todėl nauji įrankiai pirmiausia turės didžiulę naudą pacientui, nes jo atkuriami dantys atitiks jo prigimtinę dantų žandikaulių padėtį kaukolės atžvilgiu. Naujai sukurtų įrankių dizaino pagalba paciento  duomenys bus nuimami tiksliai, protezai pagaminami pagal autentiškus biometrinius duomenis, o tai leis išvengti aukščiau minėtų problemų, o taip pat ir jų pasekmių – protezuotų dantų šaknų lūžių, protezuotų dantų šalinimo, apatinio žandikaulio smilkininio sąnario priverstinio dylimo, galvos bei stuburo skausmų.


Tikslinė rinka.


Projekto įgyvendinimo metu sukurtų naujų gaminių tikslinė rinka yra visos odontologinės klinikos ir dantų technikų laboratorijos bei visi specialistai, kurių darbe labai svarbu atsižvelgti į paciento žandikaulių sąnarių asimetriją kaukolėje ir ši tikslinė rinka yra tiek Lietuvoje, tiek visame pasaulyje. Lietuvos Odontologų rūmų duomenimis Lietuvoje yra registruota 2753 odontologinių klinikų, registruoti 5447 gydytojai odontologai, endodontai, ortopedai, o 1620 dantų technikų turi licencijas vykdyti dantų protezų gamybą.


Analizuojant naujai kuriamų gaminių rinką, pažymėtina, kad UAB „DTL Vilnius“ ilgalaikė patirtis parodė, kad sukurtas naujas produktas visuomet padidina gaminamų dantų protezų tikslumą, kokybę, taip padidinant pardavimų mastą, o pagerintos produkto sąvybės yra ypatingai svarbus kriterijus užsakovams. Todėl projekto įgyvendinimo metu bus kuriami ir  tobulinami originalūs inovatyvių įrankių dizaino prototipai, siekiant sukurti inovatyviausius ir geriausius įrankius, kas sąlygotų jų patrauklumą, o kartu ir paklausą, o tai leistų būti konkurencingiems  ne tik Lietuvos, bet ir tarptautinėse rinkose. Naujo dizaino įrankiai leis didinti paklausą ir pardavimus, taip didinant  darbo našumo, apyvartos bei pelno rodiklius, ir keliant šalies bei regiono ekonomiką. Projekto finansavimas ES struktūrinių fondų lėšomis sudarys sąlygas įmonės veiklos plėtrai, gamybos komercializavimui - serijinei, o po to ir masinei gamybai. Tai skatins eksportą, teigiamai įtakos šalies pramonės sektoriaus vystymąsi.


Socialinių problemų sprendimas.


Higienos instituto duomenimis, kasmet fiksuojamas didėjantis pacientų apsilankymas pas gydytojus odontologus: 2014 metais Lietuvoje iš viso pas gydytojus odontologus pacientai apsilankė 2.450.885 kartus; dėl ligos 1.601.581 iš jų pas ortopedą odontologą ir ortodontą 28.554 kartus. 2018 metais registruoti 2.570.453 apsilankymai, iš jų 1.611.263 dėl ligos, pas ortopedą odontologą ir ortodontą apsilankė 100.658 pacientų.


Kasmet iš privalomojo sveikatos draudimo fondo (PSDF) skiriamos lėšos socialiai pažeidžiamų grupių dantų protezavimo paslaugoms vis auga, kaip ir paslaugą gaunančių asmenų skaičius, o tai parodo vis didėjantį bei stiprų burnos ertmės pažeidimų skaičių, kai asmuo yra priverstas protezuotis. Valstybinės ligonių kasos (VLK) duomenimis 2002 metais buvo išleista 0,81 mln. eurų dantų protezavimui, 2015 metais išleista 11,3 mln. eurų šiai paslaugai finansuoti. Kasmet socialiai pažeidžiamų grupių asmenų, pasinaudojančių šia paslauga skaičius didėja:  2002 metais (13.073 asmenų),  2015 metais (30.848 asmenų); 2018 metais (71.367 asmenys).


Atsižvelgiant į augantį pacientų apsilankymo pas gydytojus odontologus skaičių dėl ligos ar dėl protezavimo būtinumo; atsižvelgiant į augantį socialiai pažeidžiamų grupių, vyresnio amžiaus žmonių ir žmonių su negalia protezuojamų pacientų skaičių, galima daryti išvadą, kad odontologinių biometrinių duomenų sistemos ir būdo  įrankių bei jų dizaino sukūrimas yra gyvybiškai būtinas šių laikų odontologijos pasaulyje. Naujo dizaino odontologinių įrankių sukūrimas leis efektyviai spręsti socialines problemas, kaip žmonių sveikatos, senėjimo, neįgalumo, socialiai pažeidžiamų grupių poreikių tenkinimą.


Ekologinės problemos sprendimas.


Gydytojai odontologai, ortopedai ir dantų technikai naudodami naujai sukūrtus, naujo dizaino odontologinių biometrinių duomenų registravimo sistemos įrankius, gamins kokybiškas, anatomiškai taisyklingas, ilgaamžes dantų restauracijas. Technologiniais tyrimais yra įrodyta, kad dabartinių dantų restauracijų optimalus naudojimo laikas yra apie penkerius metus. Netgi ant kokybiško implanto uždėti protezai lūžta dėl nekokybiškai ir netiksliai pagamintos restauracijos. Naudojant naujai sukurtus įrankius, gydytojai paciento  duomenis nuims tiksliai, dantų technikai protezus pagamins pagal autentiškus biometrinius duomenis, o tai savo ruožtu sąlygos:


- pagamintų protezų ilgaamžiškumą;


- pacientams nereiks dažnai keisti sulūžusius ar naudoti jiems netinkančius protezus;


- sumažės implantavimo ir kitų odontologinių operacijų poreikis;


- sumažės valstybės biudžeto išlaidos, skiriamos dantų protezavimui;


- bus taupomi gydytojų darbo laiko resursai;


- taupomas medžiagų sunaudojimas protezų gamybai, implantacijoms ir operacijoms;


- taupomi dantų technikų darbo laiko resursai ir atitinkamai taupomos lėšos darbo užmokesčiams.


Dantų protezų gamybos procesų optimizavimas, medžiagų ir įrengimų naudojimo optimizavimas, darbo laiko sąnaudų optimizavimas prisidės prie visų rūšių energijos (elektros, šilumos, kūro ir kt.) vartojimo sąnaudų mažinimo, gamtos užterštumo mažinimo, o tai savo ruožtu prisidės ir prie klimato kaitos mažinimo.


75 procentų UAB „DTL Vilnius“ projektui „Odontologinių biometrinių duomenų registravimo sistemos ir būdo įrankių dizaino sukūrimas“ vykdyti reikalingų lėšų — 29.950,65 Eur — buvo finansuojamas iš Europos regioninės plėtros fondo, pagal priemonę 03.3.1-LVPA-K-838 Dizainas LT, projekto kodas NR. S-03.3.1-LVPA-K-838-02-0004. Bendra projekto suma yra 39 934,20 Eur.